Jazzfruit 2023

Soutěž Jazzfruit pořádáme letos už čtrnáctým rokem a pokaždé se snažíme představit ty nejlepší mladé české i zahraniční talenty předvádějící ten nejlepší jazz, nebo naopak prohlubující hranice toho, co za jazz považujeme. Nejen soutěžící, i samotnou soutěž se snažíme neustále měnit a posouvat. Tento rok se proto navracíme k modelu dvou kategorií – české a mezinárodní. Finalisté mezinárodní kategorie si tak odnesou nejen finanční odměnu 1000 EUR, ale také voucher od Kytary.cz, kvalitní nahrávku živého vystoupení či koncert v ČR. Výherce české kategorie získá koncert v Paříži, voucher od Kytary.cz, kvalitně zpracovaný záznam živého vystoupení, koncert v ČR a v neposlední řadě možnost zahrát si po boku finalistů mezinárodní kategorie. Tím si tak zajistí šanci vyhrát i mezinárodní kategorii. Finále se uskuteční ve vyhlášeném pražském klubu Jazz Dock. Večer zakončí výherce minulého ročníku – Marcin Pater Trio.

Jazzfruit 2023

PRINCIP SOUTĚŽE

PRŮBĚH SOUTĚŽE

Ze všech doručených přihlášek vybere odborná porota jeden nejlepší projekt z české kategorie a dva nejlepší projekty z mezinárodní, které následně postoupí přímo do finále. To se uskuteční 27. září 2023 v Praze. Zasláním přihlášky do soutěže se kapela zavazuje k účasti na finále, pokud bude vybrána. Vybraní finalisté budou o postupu informováni nejpozději do 20. srpna 2023 emailem a na webových stránkách festivalu.

FINÁLE 

Tři finálové projekty si 27. září v pražském klubu Jazz Dock zasoutěží o 1000 EUR, voucher na nákup od Kytary.cz (1. místo obdrží voucher na 1000 EUR, 2. místo 400 EUR a 3. místo 200 EUR) a o koncert na festivalu Mladí ladí jazz. O vítězi pak rozhodne odborná porota a hlasování diváků.

Letošními vítězi kategorie International jsou Searching for Home!

Letošní vítězkou kategorie Junior je NIKA!

Letošními finalisty byli

Searching for Home (DE)

Skupina Searching for Home, kterou původně založili dva bubeníci v roce 2016 nedaleko Drážďan, se vyvinula v kolektiv jedenácti talentovaných jazzových fusion nováčků z celého Německa. Členové, kteří studovali na hudebních univerzitách v Berlíně, Stuttgartu, Lipsku a Drážďanech a spolupracovali s řadou špičkových umělců, jako jsou Max Mutzke (Eurovision Song Contest 2004), Milan Svoboda nebo Samuel Rösch (The Voice of Germany 2018), přinášejí do hudby obrovské spektrum vlivů. Společně vytvářejí jedinečný zvuk někde na pomezí jazzu, funku, popu a world music zahrnující silné melodie, hluboké a groovy beaty i pestré aranže a improvizaci. 

Lina Ida Wutzler (zpěv), Johannes Kellig (elektrická baskytara), Jeremias Wagler-Wernecke (elektrická kytara), Hakim Azmi (klávesy), Florian Anger (bicí), Hannes Weidauer (trubka), Markus Rethberg (saxofon), Johann Giesecke (trombon)

Ninja Episkopat (PL)

Ninja Episkopat je nemanželské dítě pandemie, sociálních médií a všeobjímající nudy, kterou jsme zažili v roce 2021. Zvuk který vytvářejí je fúzí elektroniky, současné a improvizované hudby. Bohaté hudební zkušenosti členů kapely přinesly plody, v nichž vedle sebe koexistuje jemnost i primitivismus. V tomto zdánlivém rozporu spatřují prvotní pud, který plodí veškerou jazzovou hudbu. Ninja Episkopat vystupovali na mnoha pódiích v Polsku, včetně například slavného festivalu Soundrive v Gdaňsku.

Patrycja “Paczi” Wybrańczyk – bicí, Mojżesz “Moses” Tworzydło – kytara, Alex Clov – saxofon

NIKA (CZ) – vítězka Junior kategorie

NIKA (Veronika Boráková), zpěvačka, písničkářka a skladatelka, vydala na jaře 2022 uhrančivý debut Flesh & Soul. Jednadvacetiletá hudebnice, v letošním roce absolventka Janáčkovy konzervatoře v oboru skladba, ve své tvorbě osobitě zpracovává žánry jako jazz, pop, folk i alternativa. Její texty se vyrovnávají s osobními vztahy, vyumělkovaností světa kolem nás, falešným zdáním dokonalosti, tématy manipulace, přetvářky až po fyzické a psychické násilí. 

Veronika Boráková (zpěv, skladba), Jonáš Bjolek (bicí), Nicolas Gatto (baskytara), Pavel Duda (klávesy)

CENY

1.místo české kategorie (junior locals): 

Výherce české kategorie získá pomocí „divoké karty”  možnost zúčastnit se a vyhrát v mezinárodní kategorii.

Vystoupení v pařížském klubu Paris-Prague Jazz Club. Cenu udělujeme se spolupráci s Českými centry. V ČR potom koncert v rámci festivalu Mladí ladí jazz v pražském Jazz Docku či jinde. 

Mediální prezentace u partnerských médií v rámci soutěže, kvalitních promo fotky z koncertu, pomoc s profesionálním zpracováním presskitu a úprava či případná aktualizace technického rideru a textu o kapele.

1.místo mezinárodní kategorie (international): 

Vystoupení v rámci festivalu Mladí ladí jazz v pražském Jazz Docku či jinde. 

Mediální prezentace u partnerských médií v rámci soutěže a kvalitních promo fotky z koncertu.

2. místo mezinárodní kategorie (international):

3. místo mezinárodní kategorie (international:

2. a 3. místo mezinárodní kategorie dostane příspěvek na cestovní náklady

Čtrnáctiletá tradice soutěže

„Oproti jiným soutěžím je Jazzfruit jedinečný především ve volnosti, kterou kapelám a projektům dáváme – není nutné do soutěže přijít ani s interpretací konkrétní skladby či konkrétních stylů, nestanovujeme ani požadavky na nástrojové složení nebo nutnost předvést výhradně vlastní tvorbu, byť ta je přínosem. Nestanovujeme hranice, ve vnímání jazzu je naopak chceme bořit,“ říká za organizátory festivalu Jan Gregar.

Soutěž Jazzfruit představuje mezinárodnímu publiku mladé české i zahraniční talenty hrající ten nejlepší tradiční jazz nebo naopak hudební projekty posouvající hranice tohoto žánru. Jazzfruit dává kapelám příležitost, aby jim jejich hudební snažení přineslo ovoce. Finalisté soutěže se v minulých letech objevili po boku zahraničních hvězd na Open Air koncertu Mladí ladí jazz na Karlově náměstí, nahráli svá debutová alba v legendárním studiu Svárov, vystoupili v klubu Jazz Dock, zahráli pařížskému publiku, nebo jim byli natočeny profesionální videomateriály, které jsou základem pro úspěšný booking. V loňském roce se finálové kolo konalo ve foyer budovy UMPRUM (tam bylo přesunuto z důvodu nevlídného počasí). 

Za dobu existence soutěže se na prvních místech předchozích ročníků umístili třeba Igor Ochepovsky (CZ), Nicola Guida (IT), Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK), Silva Šírová Sextet (CZ), D.A.S. Trio (HU), Jay Delver (CZ), Uthando (CZ), nebo naposledy Marcin Pater Trio (PL). 

Vítězi loňského ročníku Jazzfruit 2022 jsou Marcin Pater Trio (PL) a Acoustic Needles (CZ).

Za podpory

Partneři JF

Mediální partner

Kontakt

Případné dotazy směřujte na:

Veronika Friedlová

veronika.friedlova@nerudnyfest.cz

Novinky přímo do mailu

Odesláním formuláře stisknutím "Přihlásit se" udělujete souhlas se zasíláním obchodních sdělení.

Sledujte nás na sítích

Máte otázku? Ptejte se

info@nerudnyfest.czpress
© Mladí ladí jazz 2020-2024engine by fanky / WordPress / WPML
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Více informací tady.